X

100% BONUS
Sätt in 500 kr och få 1000 kr att spela för

Spela ansvarsfullt 18+

Annons

torsdag 23 april 2026

Det handlar om känslor

Med Stefan Persson

15 oktober 2014

Bring back Lasse!

Alltså Lasse Lagerbäck. Lagerbäck leder med stadig hand ett erkänt skitlag som Island mot EM medan Erik Hamrén tycks famla i mörkret runt träben, två vänsterfötter och ett svajigt försvarspel.

Och grattis till Sveriges U-21. Imponerande! De har ett väldigt bra lag, igen.

Isaac Kiese Thelin, minns ni att ”experterna” dömde ut honom inför flytten till Malmö. Aj aj, stackars experter, fel igen.

Som man bäddar får man ligga… på soffan då eller?

Oj mycket har sänt sedan sist, så blir det när man är lat. Så lite tillbakablickar bjuds det på.

Malmö står där som svenska mästare, igen. Fast man inte längre vinner allsvenskan två år på raken. Emil Forsberg sade det bra – Vi är bäst, så enkelt är det!

Liverpool går väl fortfarande sådär men trösten är nära till hands när lag som Manchester United och Tottenham Hotspurs inte heller övertygar… det är en jämn serie

Att leda en serie från omgång ett hela vägen till mål är onekligen imponerande.

Tror en del av Liverpools problem är Brendan Rodgers fel. Laget har massor av nyförvärv och jag förstår att man vill spela in dem så fort det går men jag tror det ställt till det lite. Gjort laget lite osäkert. De senaste matcher har haft många nya ansikten samt att en del bänkspelare startat.

MFF har hunnit med att vinna i Champions League också. Kvällsposten kallade det mirakel. Det känns lite väl överdrivet. Nästan lite förnedrande. Om de vinner Champions League så är det ett mirakel att slå ett lag från Grekland är bra men inget mirakel.

Det är emellertid en hårfin gräns det där med nyförvärv, startelvor med mera. De nya måste ju spela. Särskild med alla skador som uppstår. Ett moment 22. Det gäller alla lag.

Och ni säger kanske Luiz Suarez, fast han spelade inte vid den här tiden förra säsongen heller. Han var avstängd. Ser ett mönster. Han gillar helt enkelt inte säsongsinledningar eller försäsong.

Fabio Borini hade gjort bäst i att acceptera en flytt. Han är 100% menlös. Jag hoppas jag får äta upp det men jag tvivlar.

En annan som är 100% menlös heter Sebastian Larsson. Kvalmatch 1 – orsakar straff tidigt. Kvalmatch 2 – bränner straff tidigt. Vad säger det oss? Sluta spela honom! Vilket Erik Hamrén nog tog till sig.

Jag fann stor tröst i att Larsson var bänkad i kvalmatch tre. Låt honom stanna där. Många brukar såga Zlatan men Larsson är direkt värdelös. Och då har vi inte ens nämnt den där sablars backlinjen!

Andreas Isaksson gillar å sin sida inte Manuel Neuer. Han dribblar helt enkelt för mycket för svenskens smak. Man kan göra bort sig. Tro f-n att Isaksson är orolig för dribblingar med den tekniken han besitter!

Isaksson borde fokusera mer på att försöka lära sig sparka rätt på den där läderkulan istället för att fundera över Neuers dribblingar.

Ska man vara ärlig så är det väl ändå så att moderna lag använder målvakten i spelet. Både i uppspelsfasen och i försvarsspelet. Det kan ju inte Sverige göra, det orsakar hjärtflimmer direkt. Det är nästan så man är en man kort.

Fast tänk om Neuer haft Isakssons fötter och spelet som han gör ändå. Oj oj oj!

Fullt med skrällar i kvalet hittills men jag tror bara de sämre lagen blivit bättre och de bättre lite sämre. Avstånden krymper. Som sagt se på Lasse Lagerbäck.

Det hette när man var ung och utövade sport att det inte handlade om ork utan om vilja. Funkar när man är 20 men vad f-n gör man när man är 35 och orken är så dålig att viljan inte räcker till?

SHL har börjat och med det de stora snarkningarna. Undrar vad som hänt egentligen? Har intresset falnat efter att vissa lag varit allt för dominanta. Färjestad BK, HV71, Frölunda Indians har ersatts av SAIK. Inte så spännande att följa. Fast intresset kanske har svalnat i takt med att NHL kommit närmare oss, att KHL växt att VM fortfarande är en av världens mest menlösa turneringar.

Pontus Segerström, trist. Finns inte så mycket mer att säga. Även väldigt tragiskt och märkligt med Jules Bianchi i F1. Att krocka med en traktor under ett lopp är ju bisarrt.

Får avsluta med att konstatera att Trevor Gillies är en idiot. Gillies spelar hockey, eller hockey vet i f-n, i AHL. Han är ett råskinn, en veteran inom området. När hans Adirondack Flames förnedrades i premiären så slog det slint. I slutet av matchen när bråk uppstod valde nötet att ta och dunka rookien William Carriers (som låg ner på isen) huvud i isen. Gillies är 35 , Carrier 19. Pinsamt! Idiot är bara förnamnet!

Kommentarer

Senaste bloggar

Alla bloggar