7 juli 2014
Guldfiskar, Codacon och Jerry
Så var det dags igen. Efter en helg där jag i det närmaste haft samma rörelsemönster och vardag som en guldfisk i en väldigt liten skål. Flämtande, fram och tillbaka mellan… minns inte ens. Det är så svårt att leva i värme. Jakten på nästa andetag är brutal.
Minstingen sa ”Imorgon när du var liten då”… det mina vänner är nästan tortyr en varm sommardag. Mindfuck på hög nivå
I stark sol, i värme orkar man inte mycket mer än att finnas. Tankeverksamhet, lägg ner. Därmed har helgen mer eller mindre försvunnit i det tomma intet. Fast fotboll på kvällen kan man ju klara av.
Allsvenskan hade nypremiär i helgen. Helsingborgs IF – gick sådär. Mot ett IFK Göteborg som inte klarade få hål på CS Fola Esch från Luxemburg. Luxemburg!
Guillermo Molins borta… då går det som det går. Går inte att förringa betydelsen av honom. Varken Isaac Kiese Thelin eller Agon Mehmeti är några lösningar dock är Enoch Kofi Adu mycket spännande. Så håll tummarna för att han värvas.
Intressanta saker på damsidan också. I fotbollen skapade Louise (Fors) Schillgard en del rubriker genom att kritisera Pia Sundhage samt att säga att det vore lättare att spela damfotboll om man var lesbisk.
I hockeyn hoppade Emma Eliasson av bland annat för att Leif Boork väckte spelarna för en 1,6 mil lång power walk. Hon kallade det dagis. Hon får medhåll av Dick Axelsson. Sicken skräll från den så oerhört träningsvillige Axelsson. Ingen har väl bättre inställning än Axelsson. Är väl den inställningen som gjort honom till den världsspelaren… orkar inte fullfölja det men det var en del ironi invävt ifall ni missade det.
Nu vet man som läsare inte hela sanningen och Boork är speciell men jag undrar ändå – vad är det egentligen som är dagis?
I Premier League värvas det till höger och vänster. Fast generellt är det egentligen relativt lugnt. Det är mest Liverpool som är på värvarstråt. Så är det när det vankas Champions League och man saknar bredd och en del spets.
Ska Luis Suárez lämna för Barcelona? Det är väl kanske den största frågan. Mycket pengar samt Alexis Sánchez och undertecknad är på.
Adam Lallana, Rickie Lambert och Emre Can är bekräftade. Divock Origi och Lazar Markovic sägs var så när som klara. Dejan Lovren står väl på parkeringsplatsen utanför St. Mary´s och hungerstrejkar.
I NHL har det varit både draft och den årliga värvningscirkusen. Den årliga perioden av dumhet. Utöver mängder av korkade kontrakt kan vi redan nu skönja en del potentiella framtida utköp. Vi kan väl säga Brooks Orpik för att nämna någon.
Orpik och Deryk Engelland behöver inga klauseler gällande att tradas… de är redan otradebara.
Fast vem orkar lyfta på ögonbrynen över det ovan när det fortfarande går ett fotbolls-VM?
Åttondelsfinalerna var spännande. Önskade många lag ett bättre öde. Kvartsfinalerna var ganska mediokra i jämförelse, eller? Lite tråkigare, lite mer passivt…
Nästa sämsta individuella insats. Ecuadorianen som kom ren med målvakten, more or less, men inte ens fick bollen på mål… var nästan närmare inkast.
VM´s näst mest oväntade namn – Yeltsin i Costa Rica.
Juan Zuniga satte knäet i Neymars rygg, såg ondskefullt ut. Det är precis det här som jag menar med proportioner. Luis Suárez får fyra månader för att nibbla på ett behå-band och vad får Zuniga? Det borde bli fängelse då eller? Åtta månader?
Suárez nio matcher är helt rätt, minst. Säger inget om den ”biten”.
Till råga på allt har Italien ett påhittat rättssamfund, eller vad man ska kalla dem, Codacons, de ska pröva Suárez illdåd i italiensk domstol.
Codacons brukar även stämma domare, bland annat för bedrägeri när det döms dåligt. Vet inte om man ska tycka det är lysande eller galenskap.
Sämsta individuella prestation. Nigerianen som räddade bollen från att bli inkast till Nigeria (sannolikt) och istället lade den till hörna för Frankrike. Frankrike gjorde mål på den… eller tja det var ju Nigeria som stod även för målet. 2-0 på tipset måhända?
När man förlorar höjddueller mot Valbuena så är det fan inte bra… Nigeria verkade känna att de inte ville gå längre. Det såg väldigt märkligt ut på slutet.
Algeriet visade hjärta och därmed var de i princip det enda afrikanska laget som gjorde det. I varje sett över alla matcher. De andra såg mer ut som QPR… ointresserade och nonchalanta.
Fast det var även en del europeiska lag som inte verkade så intresserade… som var mer upptagna med att skylla på domare och omständigheter.
Det gör inte Holland, fast de har kanske domaren på sina sida. Host Arjen host Robben. Louis van Gaal är en röv, med resultat, men ändå en röv. Wesley Sneijder är tjock och slår max en bra passning per match och Robin van Persie är kass, kan inte träffa en ladugårdsdörr… två hot som gick hem. Minst sagt.
Fast hur funkar den tränarstrategin i Manchester United? Hoppas det går åt helvete. Fast Alex Ferguson var väl lite på samma sätt? Ganska framgångsrik – typiskt!
Avslutar med VM´s mest oväntade namn – Jerry Bengtson i Honduras.



Kommentarer